Kategorie
Uncategorized

Kurtka z naturalnym czy sztucznym puchem?

Zima zbliza sie wielkimi krokami, warto rozjrzec sie za kurtką zimową.W teorii to moze okazac sie proste,natomiast w praktyce to zadanie juz nie jest takie łatwe a może okazać się nawet trudne .Wiadome jest to zevpod uwagę musimy wziąć nie tylko funkcjonalność okrycia, ale także to, aby pasowało ono do wielu stylizacji. Na co zatem zwrócić uwagę i jak dopasować kurtkę zimową za chwile wyjasni się.
Puch jest najstarsza ocieplina,uzywa sie go od wielu lat.Odziez wierzchnia wypełniona puchem zajmje 1/3 mniej miejsca niz typowa kurtka.
Kurtka puchowa- W kurtkach puchowych najważniejsze jest nic inego jak oczywiście wypełnienie. Do wypełnienia okrycia zimowego puchowego uzywa się puchu kaczego lub gęsiego.
Puch kaczy jest tańszysz produktem i znajduje sie najczesciej raczej w kurtkach męskich. Puch gęsi juz natomiast jest dużo droższy oraz posiada lepsze parametry, jest lżejszy i co wazne cieplejszy, stosowany jest głównie w kurtkach turystycznych .
Każda kurtka zimowa oprócz wypełnienia z puchu posiada domieszkę pierza, które jest odpowiedzialne za poprawę jakosci wypełnienia. Pierza nie może b w kurtce zbyt dużo ,20% domieszki pierza jest juz dobrym parametrem , natomiast 10% bardzo dobrym. Wypełnienie mające więcej niż 20% pierza, jest puchem niskiej jakości wiec jezeli chcemy kurtkę turystyczną nie sensu kupować do zastosowań turystycznych takiej odziezy.
Materiał jest tu nie mniej ważnym, elementem kurtki . Stosujemy stutaj trzy podstawowe rozwiązania. Cienki materiał bez membrany,-cienki materiał z membraną oraz gruby materiał z membraną. Pierwszy sposob jest najpowszechniejszy. Pozwala on na szycie bardzo lekkich kurtek, które niestety nie są całkowicie nieodporne na deszcz i nie chronią w pełni przed p wiatrem , ale za to bardzo dobrze oddychają ,przepuszczając powietrze . Bardzo ważnym elementem jest aby kurtki bez membrany miały zewnętrzną powłokę,, DWR,,czyli chroniącą przed drobnym deszczem.
ch syntetyczny za to tak naprawdę nie jest puchem, a sztuczną ociepliną wytworzoną z odpowiednio ukształtowanych włókien poliestrowych, których zadaniem jest utrzymanie sprężystości i stworzenie szeregu komór powietrznych, które podobnie przy naturalnym wypełnieniu dbają o termikę. Tego typu materiał nie posiada tak dużego stopnia kompresji, jak prawdziwy puch (to znaczy, że po ściśnięciu zajmuje więcej miejsca), proporcjonalnie waży też więcej.

Teraz troche o puchu syntetycznym Najwazniejsze nie chłonie nadmiernie wody a po drugie nawet gdy jest mokry gwarantuje wspaniała izolację izolację, a po trzecie bardzo szybko wysycha. Włókna poliestrowe praktycznie nie chłoną nadmiernie wilgoci a co najwazniejsze kontakcie z wodą sprawdzaja się o wiele lepiej niż naturalny puch. To z pewnoscią ich największa zaleta.
I tu nasuwa sie pytanie które wypełnienie jest cieplejsze?

Jakość puchu naturalnego oznacza jego sprezystosc którą opisujemy się w jednostce cuin. Najbardziej cieple kombinezony oraz kurtki alpinistyczne mają najczesciej 1000 cuin, przy czym warto wiedziec ze na zimowe warunki wybiera się kurtki z wypełnieniem -700-800 cuin i są super cieple.Syntetyczny puch za to tak naprawdę nie jest puchem, natomiast sztuczną ociepliną wytworzoną z włókien poliestrowych, zadaniem ichjest utrzymanie sprężystości i stworzenie wielu komór powietrznych, co sprawia ze one dbają o termikę.
Wazne jest przy wyborze kurtki puchowej trzeba zwrócić uwagę na materiał zewnętrzny ,warto aby był wiatroszczelny, ponieważ to wiatr często odpowiada za to, że odczuwamy chłód. Waznym elementem jest też kaptur,oczywiscie, gdy nie planujemy wkladac nic na wierzch np. kurtki z membraną .
Więc co wybrac????
naturalny czy syntetyczny????
Decydując się na naturalny puch nalezy bardzo wnikliwie przyjrzeć się prognozie pogody w miejscach, gdzie mamy zamiar się udać. nawet jeśli chcemy odwiedzic rejony słynące deszczowa aurą, zalety puchu mogą zginąc przy pierwszej większej ulewie. Ulubiency naturalnego wypełnienia mogą tez postawić na ocieplinę, która została zaimpregnowana. Tak na wszelki wypadek aby nie stracic walorów kurtki i ociepliny.
Za i przeciw w wyborze puchu naturalnego czy syntetycznego warto zacząć od -kluczowej sprawy-temperatury. Więc to kurtka puchowa czy to kurtka syntetyczna, zakładana jest przeznas po to aby było ciepło. Izolowanie i dawanie ciepła orazochrona przed mrozem w warunkach niskich temperatur to podstawowe zadanie puchowych kurtek.
Kurtka- sama z siebie nie grzeje. Jak wiemy tostruktura włókien, którymi jest kurtka ocieplona, pozwala utrzymac kurtce ogrzane powietrze. Własnie to ono jest ochroną pomiędzy twoim ciałem a chłodem pochodzącym z otoczenia.

I niestety zadna ale to zadna ocieplina nie dorówna wypełniniu puchowemu.Musimy tez wiedziec z epuch puchowi jest nierowny,trzeba tu sugerowac sie parametrami i izolacja zalezy ile jest puchu le pierza.
Warto pamiętać ze im pierza tym kurtka lzejsza i cieplejsza.
Mmam nadzieje ze po tym artykule bedzie łatwiej klentowi wybrac kurtke puchową,wazne jest wybrac kutrke w zaleznosci od potrzeby i jaki puch sprawdzisie nam lepiej.